Bascom Ameliyatı

Amerikalı genel cerrahi uzmanı Dr. John BASCOM  tarafından ilk defa yapılmış ve sonuçları iyi çıkması üzerine dünyaya tanıtılmıştır. Kişide iş gücü kaybına sebep olmayan diğer ameliyatlara benzer bir çalışma mantığı vardır. Küçük değişikliklerle pit picking veya mikro sinüsektomi. Modifiye Bascom adlarıyla da yapılmaktadır. Bascom 1 ve 2 olarak tanımlanmış ameliyatlar vardır. Tüm bunlar arasında küçük farklar olmakla birlikte aslında genel mantık aynıdır.

kil-donmesi-bascom-ameliyati

Ayaktan uygulanan yani hastaya yatak istirahatı önerilmeyen kıl dönmesi tedavisi seçeneklerinden en yaygın uygulananlardan biridir. Tüm dünyada ygulanmaktadır. Diğer ameliyat tekniklerinden ayrılan temel mantığı kıl yumağının çıkarılabilecek en küçük cilt kesisiyle çıkarılmasıdır.

Bascom ameliyatının üstünlükleri

 • Küçük kesi daha az ameliyat izi
 • Kesinin küçük olması nedeniyle daha az ağrı
 • Yine kesinin küçük olması nedeniyle daha az kanama riski
 • İltihap olasılığının düşük olması
 • İltihap oluşması halinde daha kısa sürede düzelir çünkü yara 15-20 cm değil 1-2 cm dir.
 • Aynı gün işe dönülebilecek kadar rahat olunur.
 • Yatak istirahatı ve narkoz gerektirmemesi nedeniyle daha ekonomik olması.
 • Küçük kesi olması sebebiyle,ameliyatın daha kısa sürede yapılabilmesi.
 • Diğer ameliyatlardaki  gibi sinüsün çıkarıldığından emin olunması (fenol yöntemine üstünlüğü)
 • Yaralanma küçük olduğu için % 3 civarı tekrarlama ihtimali vardır ve klasik ameliyatlara kıyasla daha düşüktür.
 • Yataklı tedavi kurumu gerektirmemesi.

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatları

Kıl dönmesi şikayeti olan hastaların % 95 dan fazlasına uygulanabilir ancak çok ilerlemiş vakalara Bascom yetersiz kalabilmektedir ki bu tüm başvuranların % 5 dan daha azını oluşturur. Bu vakalar tedavisi ertelendiği için çok ilerlemiş vakalardır.

Bascom procedure, pit picking, micro sinüsektomi ve sinüsotomi bu gruba girmektedir. En bilineni mikro sinüsektomi ve barcomdur, pit picking daha az uygulanmakta, sinüsotomi ameliyatsız yöntem olarak bilinmektedir.
Kıl dönmeniz varsa herhangi bir hastane veya doktora gidip ”ameliyat olmaya geldim” diyecek şekilde yaklaşmayın. Hastalığınızı nedenlerini, tedavi seçeneklerini ve ameliyat yöntemlerini iyi araştırın, özellikle avantajlarını dikkatli inceleyin.
Unutmayın halihazırda 15 farklı tarzda yapılan kıl dönmesi ameliyatları vardır. Bunlardan mikro sinüsektomi yönteminden 10 dakika sonra işinize dönebilirken, flap yönteminde 12*15 gün yüzüstü yatmak zorunda kalabilirsiniz. Yine mikro sinüsektomi ameliyatından sonra hiç pansuman gerekmezken açık bırakma yöntemiyle olursanız 4-6 ay boyunca pansumanlara gitmek zorunda kalacağınızı bilmelisiniz.
Çağdaş yöntemlerde gözle görülür iz kalmazken flap yöntemlerinde abartılı deformasyon ve el kadar Z harfi şeklinde iz kalır, özellikle kadın hastalar için önemli bir deformasyondur.

3 Yorumlar

 1. Bizi bu konuda detaylı bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sayfada ayrıntısı var

 2. selam doktor atilla kaya bey ben kıl dönmesi ameliyatı olucaktım aklımda mikrosinüsektomi vardı ama arastırırken bascom denen bi ameliyat daha oldugunu ögrendim aralarında cok ufak farklar varmıs sanırım ama bunlar nedir siz hangisini tavsiye edersiniz ögrenebilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz