Anasayfa / Kıl Dönmesi Ameliyatı Mikro Sinüsektomi / Mikro Sinüsektominin Üstünlükleri

Mikro Sinüsektominin Üstünlükleri

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığında uygulanan çağdaş tedavi yöntemlerinden bascom, pit picking, sinüsotomi ameliyatlarının klasik yöntemlere bir çok üstünlüğü vardır. Çağdaş ameliyatlar arasında en yaygın uygulanan mikro sinüsektomi diğer tedavi ve operasyonlardan üstünlülükleri şu şekilde sıralanabilir;

mikro-sinusektomi-ustunlukleri

Mikro sinüsektomi tekniğinin üstünlükleri

 • Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 40 lara çıkarken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır. Bunun en önemli sebebi yaralanmanın çok daha küçük olmasıdır.
 • İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide 1-2 saattir. İşelm bitişi kişi sosyal yaşamına, okuluna, işine dönebilir.
 • Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken yeni yöntemlerde aynı gün işe dönülebilir, burada süreden çok hastanın 15 gün ağrı ve sıkıntı yaşamasıdır.
 • Ameliyatlarda 12-30 cm iz kalırken, bu iz mikrosinüsektomide görünmeyecek kadar ( 1-2 cm ) küçüktür.
 • Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken bu yöntemde % 3-5 civarıdır, çünkü bu yöntemde yaralanma alanı çok küçüktür.
 • Hastalığın tekrarlaması halinde normal ameliyatlarda gereken 2.ameliyat daha zor yapılıp daha çok iş gücü kaybına sebep olur. Ancak micro sinüsektomide aynı kolaylıkla 2.seans yapılmaktadır.
 • Çağdaş yöntemlerden sonra tekrarlayan durumda normal ameliyat yapılabilirken normal klasik ameliyatlardan sonra tekrar halindeçağdaşların yapılma ihtimali normale göre daha düşüktür..
 • Geniş yaralanma sebebiyle ameliyat sonrası % 10-15 oranında görülebilen iltihaplanma, dar alanda çalışıldığı için çağdaş yöntemlerde % 1-2 civarındadır.
 • Maliyet ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken bu yöntemde 1500 – 2000 TL arasında değişir
 • Ameliyattan sonra ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürer. Bu ağrının şiddeti ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.
 • İşlem sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikrosinüsektomi yönteminde dren gerekmez.
 • Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken, micro sinusektomiden 10 dakika sonra hasta işine dönebilir.
 • Normal ameliyattan sonra 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikrosinüsektomi tedavisinden 72 saat sonra banyo yapılabilir,havuza veya denize girilebilir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı

Tüm bu avantajlar yanında micro sinüsektominin en önemli dezavantajı çok ileri vakalara uygulanamamasıdır. Micro sinüsektomi şansını kaybetmemek için zamanında ameliyatınızı olmalısınız.
İdea Klinik hekimlerinin genel ortalaması gelen hastaların % 93-95 kadarına bu yöntemi uygulamaları düzeylerindedir.

7 Yorumlar

 1. hocam ben boludan gelecem otobüsle gelsek olurmu eğer dönüş zor olacaksa amcamın arabasıyla geliriz
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Geldiğiniz kadar rahat bir şekilde dönebilirsiniz, dilediğiniz şekilde gelebilirsiniz.

 2. slm hocam bendede var ama benimki acık arada sırada akıyor ne yapmalıyım ameliyat cartmı
  Op. Dr. Atilla KAYA
  ameliyatsız geçmeyeceği ve zamanla ilerleyebileceği için ameliyat olmanız daha doğru

 3. tam emin degilim kıl dönmesi olup olmadıgımdan kesik gibi duruyor tam kuyruk sokumu arasında muane ve amelıyat ucretlerını yazarmısınız
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene ücretsiz
  mikro sinüsektomi ücreti SGK varsa 840 yoksa 1600 TL

 4. İyi akşamlar hocam bu mikrosinusektomi madem bu kadar kolay bir operasyon ve çözüm bu diyorsunuz neden çok fazla yaygın değil bu konuda bi sonuca varamadim açıkçası korkum var yani sonuçta en basit zahmetsiz çözüm bu neden millet açık,kapalı flap vs bir sürü yöntemle oluyor bu ameliyatı?
  Op Dr Demet AĞRAS
  Yeterince yaygın ve giderek yaygınlaşıyor, arama şekline göre ulaşabileceğiniz yer artar. 15 farklı yöntem var her doktor iyi bildiğini yapmaya devam ediyor bunda anlaşılmayacak ne var çözmedim doğrusu.

 5. Öncelikle kolay gelsin benim sıkıntım tam 5 kere kil donmesi ameliyatı oldum micro sinüsektomi tedavisi beni iyilestirirmi size güvene bilirmiyim teşekkürler
  Op Dr Adil Altınsoy
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 6. Öncelikle merhaba.3,5 sene önce kuyruk sokumumda apse oluştu ve doktor kıl dönmesi olduğunu söyledi. 3,5 senedir ameliyatı erteliyorum.Çünkü beni rahatsız edecek şekilde ağrım olmadı.Fakat 5 aydır arada bir çok az akıntım oluyor ve makatın biraz üstünde ufak bir şişlik var.Mikrosinüsektomi yöntemiyle ameliyat olmam mümkün müdür ? Ayrıca 15 gün-1 ay sonra kadiköy kliniğinize gelmek istiyorum.Ameliyatın hemen yapılma imkanı var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz