Anasayfa / Kıl Dönmesi Ameliyatı Mikro Sinüsektomi / Bascom Mikro Sinüsektomi Pit Picking Farkları

Bascom Mikro Sinüsektomi Pit Picking Farkları

Bu üç yöntemin dışında bir de sinüsotomi yöntemi vardır, bu 4 yönteme genelde çağdaş pilonidal sinüs ameliyatları denir. Bu yöntemlerden sinüsotomi ameliyatsız sınıfa da sokulduğu için bu sayfada ele alınmamıştır ancak diğerlerinden ciddi farkı yoktur, işlem daha küçük deliklerden yapılır. Kıl dönmesi tedavisinde günümüzde 4 ü çağdaş gerisi kllasik olmak üzere 14 farklı ameliyat yapılmaktadır, her ameliyatın avantaj ve dezavantajları vardır. Ameliyatlar arasında bir çok farklılık ve doğal olarak sonuçlarında da farklılar vardı.

Yeni yöntemleri öğrenen cerrah sayısı arttıkça uygulaması da yaygınlaşmaktadır, buna karşın klasik uygulamalar da buna paralel azalmaktadır.

kil-donmesi-ameliyatlari

İşgücü kaybına neden olmayan yani ayaktan uygulanabilen 3 ameliyat vardır. Temel felsefe aynıdır ama uygulamada küçük farklılıklar vardır.

Pit picking ameliyatında giriş delikleri kesilerek alınır, kıl yumağı kazıyarak temizlenir. Sinüs yani kıl yımağıyla birlikte kapsülü net bir şekilde çıkarılmaz ama ikılların giriş delikleri rahat çalışılacak kadar genişletildiği için temizlik yeterli düzeyde yapılabilir ve delikler de yok edilir.

Mikro sinüsektominin Bascom ameliyatından farkı; Baskom ameliyatında delikler mesafelide olsa aynı cilt kesisiyle çıkarılırken micro sinüsektomide ayrı delikler ayrı cilt kesisiyle çıkarılır. Bu şöyle izah edilebilir; aralarında 4 cm olan 2  giriş varsa Baskom ameliyatında 4,5 cm lik cilt kesilerek sinüsle birlikte tek parça halinde çıkarılır, aynı vakada micro sinüsektomide ise bir delik ve sinüs 1.5 cm kesiden diğer delik ve sinüs ayrı 1.5 cm kesiden çıkarılır böylece 4.5 cm lik tek kesi yerine 1.5 cm lik 2 kesi olur. Bu uygulama, kanama iltihap gibi yan etkilerin daha az olmasını sağlar.

Kılın giriş deliği tek ise Bascom ameliyatıyla micro sinüsektomi ameliyatında fark yoktur her ikisindede en küçük cilt kesisiyle giriş deliği ve sinüs kapsülüyle birlikte çıkarılır.

Yaralanma alanı küçük olduğu için her üç yöntemde de tekrar etme ihtimali  daha azdır. % 3 dolaylarındadır. Eski yöntemlerde tekrar etme ihtimali çok değişkendir, primer kapatmada % 47 lere kadar çıkarken açık bırakmada % 5 dolaylarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz